Vítejte na našem webu
Pokusíme se vám přiblížit osudy Kurta Knispela od narození až po místo jeho skonu. Kurt Knispel se narodil v Československu, byl občanem Československé republiky německé národnosti. Obsazením Sudet v roce 1938 se stal automaticky občanem německým. Stal se tankistou a s tanky několika typů prošel bojišti Evropy. Nebyl nacistou ani příslušníkem SS, ale poddůstojníkem Wehrmachtu. Jeho jméno je poměrně známé na webu a každý vyhledávač vám zachytí hned několik odkazů s bohužel více nebo méně shodnými informacemi, s mnoha nesrovnalostmi a také s názory tendenčními. Bude snahou na těchto stránkách pokusit se o popsání osudů vojáka Kurta Knispela. Autor tohoto webu žije v osadě Salisov, kde se Kurt narodil a snaží se vypátrat informace také od odsunutých rodáků Knispela.
Válka tragicky změnila osud chlapce ze sudetské vesničky s množstvím ovocných stromů. Užitku ze svého stromku, který si ze školy odnesl při ukončení školní docházky se nedočkal. Padl po dlouhých taženích evropskými bojišti II. světové války (s jediným pobytem v polním lazaretu pro onemocnění, tedy ne zranění, v roce 1942) na samotném jejím konci. Nad jeho pohřbeným tělem je jabloňový sad. Žádná válka není dobrá, každá je špatná. Jediné, co může být připuštěno, je obrana k ochraně života, která může mít v následku smrt útočníka. V takovém postavení však Německo ve II. světové válce nebylo.
Životopis se dá doplnit mnoha dalšími informacemi získaných od bojových druhů a velitelů, kteří se dožili konce války. Poměrně nejasná část o místě skonu Kurta Knispela se zdá být v brzké době vyřešena. Nadšenci-pátrači investigativní skupiny KK z https://forum.valka.cz/ - údajně našli místo hrobu Kurta Knispela a ve spolupráci s českou sekcí německé společnosti pro válečné hroby dojde k exhumaci ostatků a jejich vědeckému rozboru, který by měl určit identitu. Takže někdy v budoucnu...
Ve dnech 8. – 10. dubna 2013 provedli pracovníci historického oddělení MZM ve spolupráci s pracovníky německé vládní organizace Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V. výkopové práce v jabloňovém sadu vedle hřbitova v obci Vrbovec nedaleko Znojma. Cílem akce bylo vyzdvižení ostatků německých vojáků, kteří na sklonku 2. světové války zemřeli v dubnu 1945 v polním lazaretu (umístěném tehdy v místní obecní škole) a byli zde pochováni. Bezesporu největší událostí byl nález ostatků největšího tankového esa druhé světové války, sudetského rodáka Kurta Knispela.
Ostatky Kurta Knispela byly převezeny do Brna, kde jej pracovníci ústavu Anthropos Moravského zemského muzea podrobili antropologické analýze. Následně byly předány zástupcům německého spolku Péče o válečné hroby a v současné době jsou (společně s ostatními ostatky německých vojáků z Vrbovce) uloženy v oddělení německého válečného hřbitova na Ústředním hřbitově v Brně.
Upozornění návštěvníkům
Pokud jsou v textech nebo vyobrazeních názvy nebo symboly zločineckých organizací hitlerovského Německa, nejde o jejich propagaci, ale pouze o dokumentování historie a historických událostí.
Je pravdou, že novinek na tuto stránku nepřibývá. Přesto se však nějaká objeví (např. o posledním žijícím členovi posádky tanku Kurta Knispela). Pokud uvedete svůj email tak se novinky dozvíte jako první.